Nejčastější dotazy

Matka s prvními dělnicemi

Čmeláci nelétají
Čmeláci se musí seznámit s novým prostředím úlku a najít odvahu prolézt vstupní chodbičkou, pokud nebyla odstraněna. Pomůžete jim tím, že nejprve necháte klapku zcela otevřenou a větrací otvor naopak zavřený, aby je nemátlo světlo. Do výletového otvoru vložte měkké stéblo či list. Jakmile bude tato značka posunuta, čmeláci našli cestu ven a ihned je začneme učit používat klapku.
Nečekejte provoz jako u včelího úlu. V hnízdečku je cca 10-30 dělnic, z čehož létají zpočátku třeba jen 2. Šance, že je uvidíte přilétat či odlétat není zas tak velká. Teprve až hnízdečko zesílí, jsou přilétající dělnice vidět častěji, protože jich je již více.

Kam čmeláky umístit?
Čmeláky umístěte na finální stanoviště co nejdříve (nejpozději druhý den ráno), aby měli možnost si ihned sbírat potravu. Vždy je umístěte na stinné stanoviště! Úlek nepřemisťujte. Čmeláci by pak netrefili domů.

Časný úhyn hnízda
Na čmeláky číhá mnoho nebezpečí. Jedním z nich je používání pesticidů a ochranných přípravků pro rostliny. Je-li to možné, domluvte se se svými sousedy, aby Vás na případné použití postřiků upozornili a čmeláky na nezbytnou dobu ve čmelínu zavřete se zásobou medu či cukerného roztoku. Předejte tak otravě hnízda.

Rozvinuté hnízdo

Rozvinuté hnízdo je dodáváno pouze v plastovém úlku. Úlek je složen z plastové vnitřní krabice s víkem, krmítkem s cukerným roztokem, polystyrénových desek a vnější kartónové krabice. Úlek nerozebírejte! Hrozí nebezpečí bodnutí a úniku čmeláků.

Rozvinuté hnízdo je určeno pro producenty ovoce a zeleniny nebo pokud chcete zejména zvýšit úrodu na své zahradě. Nikdy jej nepřemisťujte do jiného úlu! Nechte jej tak jak Vám přišlo, pouze vyndejte jeden ze špuntů ve výřezu v krabici.

Úlek umístěte do stínu, pod strom apod. Pokud možno ne přímo na zem, ale třeba na paletu, desku apod.
Ač se to nezdá, kartónová krabice ty dva měsíce života hnízda opravdu vydrží.

Prosím mějte na paměti, že čmeláci jsou chráněni. Jejich chov v úlcích může být nenáročný, ale je třeba znát jejich životní cyklus a základní pravidla, aby nedošlo ke zbytečným nedorozuměním nebo ještě hůře zbytečnému úhynu čmeláků. Prostudujte si prosím důkladně články na naši stránce.

4 komentáře u “Nejčastější dotazy

  1. Dobrý den,

    dá se předpokládat, že pokud se jim nic nestane, tak se ještě více rozmnoží. Nevím, jak je hnízdo přístupné, aby bylo možné jej přesunout. Nicméně, čmeláci nejsou agresivní a obvykle žádné nebezpeční nehrozí. Úlky se čmeláky si pořizují i mateřské školky. Pokud však budete manipulovat s jejich hnízdem, tak doporučuji za tmy a s ochranými pomůckami, protože své potomstvo dovedou bránit žihadly.

  2. Dobrý den. Na terase pod střechou se nám usadili čmeláci. Protože máme malé děti, nedadi bychom, aby přišly k úrazu. Čmeláků pozorujeme zatím (začátek června) cca 5-6. Je možné, že se ještě více rozmnoží? Jak se dá vyřešit přesun hnízda? Dá se jej někomu darovat na chov? Děkuji za odpovědˇ.

  3. Dobrý den,na tuto otázku jsem snad ještě nikdy neodpovídala 🙂 Čmeláci nedávají med, propolis ani vosk. Početně jsou hnízda také mnohem slabší. Zatímco u včel je v jednom včelstvu i desetitisíce dělnic, v jednom čmeláčím hnízdě jen asi 100-300 dělnic. Jsou také sezónní a každý rok se musí hnízdo založit znovu. Jiné nevýhody mě nenapadají.

  4. Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat na nevýhody čmeláků oproti včelám? (kromě toho, že vyrábějí malé množství medu)
    Děkuji