Nejčastější dotazy

Matka s prvními dělnicemi

Čmeláci nelétají

Čmeláci se musí seznámit s novým prostředím úlku a najít odvahu prolézt vstupní chodbičkou. Pomůžete jim tím, že v prvním týdnu zavřete větrací otvor a necháte výletový otvor otevřený (bez klapky).
Nečekejte provoz jako u včelího úlu. V hnízdečku je cca 10 dělnic, z čehož létají zpočátku třeba jen 2. Šance, že je uvidíte přilétat či odlétat není zas tak velká. Teprve až hnízdečko zesílí, jsou přilétající dělnice vidět častěji, protože jich je již více.

Kam čmeláky umístit?
Čmeláky umístěte na finální stanoviště co nejdříve (nejpozději druhý den ráno), aby měli možnost si ihned sbírat potravu. Vždy je umistěte na stinné stanoviště! Ideálně pod strom. Úlek nepřemisťujte. Čmeláci by pak netrefili domů.

Rozvinuté hnízdo

Rozvinuté hnízdo je dodáváno pouze v plastovém úlku. Úlek je složen z plastové vnitřní krabice s víkem, krmítkem s cukerným roztokem ve spodu, polystyrénových desek a vnější kartónové krabice. Úlek nerozebírejte! Hrozí nebezpečí bodnutí a úniku čmeláků.

Rozvinuté hnízdo je určeno pro producenty ovoce a zeleniny nebo pokud chcete zejména zvýšit úrodu na své zahradě. Nikdy jej nepřemisťujte do jiného úlu! Nechte jej tak jak Vám přišlo, pouze vyndejte jeden ze špuntů ve výřezu v krabici.

Úlek umistěte do stínu, pod strom apod. Pokud možno ne přímo na zem, ale třeba na paletu, desku apod.
Ač se to nezdá, kartónová krabice ty dva měsíce života hnízda opravdu vydrží (máme ji venku pod stromem již rok).

Prosím mějte na paměti, že čmeláci jsou chráněni. Jejich chov v úlcích může být nenáročný, ale je třeba znát jejich životní cyklus a základní pravidla, aby nedošlo ke zbytečným nedorozuměním nebo ještě hůře zbytečnému úhynu čmeláků. Prostudujte si prosím důkladně články na naši stránce případně i na stránce www.cmelaci.cz než se do jejich chovu pustíte.

4 komentáře u “Nejčastější dotazy

 1. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat na nevýhody čmeláků oproti včelám? (kromě toho, že vyrábějí malé množství medu)
  Děkuji

  • Dobrý den,na tuto otázku jsem snad ještě nikdy neodpovídala 🙂 Čmeláci nedávají med, propolis ani vosk. Početně jsou hnízda také mnohem slabší. Zatímco u včel je v jednom včelstvu i desetitisíce dělnic, v jednom čmeláčím hnízdě jen asi 100-300 dělnic. Jsou také sezónní a každý rok se musí hnízdo založit znovu. Jiné nevýhody mě nenapadají.

 2. Dobrý den. Na terase pod střechou se nám usadili čmeláci. Protože máme malé děti, nedadi bychom, aby přišly k úrazu. Čmeláků pozorujeme zatím (začátek června) cca 5-6. Je možné, že se ještě více rozmnoží? Jak se dá vyřešit přesun hnízda? Dá se jej někomu darovat na chov? Děkuji za odpovědˇ.

  • Dobrý den,

   dá se předpokládat, že pokud se jim nic nestane, tak se ještě více rozmnoží. Nevím, jak je hnízdo přístupné, aby bylo možné jej přesunout. Nicméně, čmeláci nejsou agresivní a obvykle žádné nebezpeční nehrozí. Úlky se čmeláky si pořizují i mateřské školky. Pokud však budete manipulovat s jejich hnízdem, tak doporučuji za tmy a s ochranými pomůckami, protože své potomstvo dovedou bránit žihadly.