Ceník

Informace o rezervaci čmeláků pro rok 2021 najdete na úvodní stránce.

Každé hnízdo potřebuje svůj vlastní úlek. Úlek je možné zakoupit u nás, nebo si přinést svůj vlastní. Pozor! Dřevěné typy úlků, pozorovací okénka a klapky nelze kombinovat s rozvinutým hnízdem nebo oddělkem.

Před objednáním doporučujeme přečíst Jak postupovat při rezervaci.

ČMELÁČÍ HNÍZDA

Matka s prvními dělnicemi2200 Kč (1818,18 Kč bez DPH )

Chcete čmeláky jen tak pro radost nebo chcete posílit populaci čmeláků a dosáhnout lepšího opylení na své zahradě? Pak je matka s prvními dělnicemi ta pravá volba. Zarezervujte si je nejlépe na květen, kdy jsou i hnízda v přírodě v této fázi vývoje.

Ve stádiu prvních dělnic matka již hnízdo neopouští. Sběr potravy obstarávají pouze dělnice. Toto počáteční stádium života hnízda je ideální pro zahájení pozorování růstu čmeláčí rodiny na zahradě nebo pro opylování menších porostů. Je ale také velmi zranitelné. Je proto nezbytné se na jeho chov dobře připravit. Hnízdo si denně potřebuje nasbírat cca 1 náprstek pylových rousek. Jedna dělnice je schopna navštívit více jak 1500 květů denně. Kontinuální zvyšování počtu dělnic zajistí opylení více druhů rostlin, tak jak postupně nakvétají. Umístění do přírody je vhodné od začátku dubna – začátku června. (Ideálně pak v květnu)

Rozvinuté hnízdo2500 Kč (2066, 12 Kč bez DPH)
(plastový úlek s krmením v ceně)

Potřebujete opylovat jednu konkrétní plodinu (rajčata, ovocné stromy, vojtěšku, jetel). Rozvinuté hnízdo je pro tyto účely ideální. 

Toto hnízdo není určeno pro zahrádky ani pro podporu čmeláků v přírodě a do dřevěných úlků, ale je určeno pro větší producenty ovoce, zeleniny a pod.
V rozvinuté fázi si hnízdo potřebuje nasbírat až 2 PET vršky pylu denně. Veškerý sběr obstarávají dělnice, kterých je v  hnízdě v době odběru min. 80, ale během krátké doby jejich počet ještě naroste. V této fázi je hnízdo ideální pro opylení větších porostů. Intenzivní opylovací aktivita trvá okolo 1 měsíce a posléze klesá (proto je vhodné pro opylení konkrétní cílové plodiny nebo více cílových rostlin, kvetoucích ve stejnou dobu, ale nikoliv více po sobě nakvétajících rostlin). Během této doby hnízdo produkuje nejen nové dělnice, ale i nové královny a samce, kteří také opylují, takže hnízdo může vyprodukovat za svůj život i 500 jedinců. Toto stádium je dodáváno pouze v plastovém úlku. Nelze na něj instalovat ochrannou klapku ani okénko. (Po skončení opylování doporučujeme plastové části úlku vrátit a ušetřit až 100 Kč na jedno hnízdo!)

Oddělek dělnic – 2000 Kč (1652,89 Kč bez DPH)
(plastový úlek s krmením v ceně)

Není určeno pro zahrádky do dřevěných čmelínů. Potřebujete opylovat menší skleníky pro produkci semen nebo pro šlechtění a rozvinuté hnízdo je pro vás zbytečně velké?

Oddělek tvoří skupina dělnic (obvykle 50 ks) bez matky. Intenzivní opylovací aktivita trvá minimálně 1 měsíc. Toto stádium je dodáváno pouze v plastovém úlku. Na množství dělnic se lze domluvit dle velikosti plochy. (Po skončení opylování je možné plastové části úlku vrátit a ušetřit až 100 Kč na jedno hnízdo!)

Oplozené matky (Bombus terrestris terrestris) po hibernaci – 2000 Kč (1652,89 Kč bez DPH)
30 ks
Dostupné na zavolání březen-květen. Nelze objednat v rezervačním formuláři.

Určeno zejména na vypuštění do sadů. Matky jsou dodávány v papírové krabici. Na stanovišti stačí krabici otevřít a matky vypustit. Není určeno pro osazení chovných čmelínů.

ÚLKY

Úlek lapinovník (včetně klapky a okénka)
2100 Kč (1735,54 Kč bez DPH)

Tepelná ochrana je vyřešena dvojitou konstrukcí stěn se vzduchovou kapsou. Napuštěn teakovým olejem. Větrací otvor opatřen dvojitou síťkou, což účinně brání vstupu zavíječům, mouchám a dalším škůdcům a navíc je dodáváno víčko pro ochrannou past. Součástí úlku jsou také šroubovací nožičky, ochranná klapka a pozorovací okénko z polykarbonátu. Vnitřní rozměry jsou 26,2×26×22 cm. Vnější rozměry 34,5×34,5×29 cm.

Vyrobil http://www.chov-cmelaku.cz

Úlek dřevěný velký typ 2021
1750 Kč (1446.28 Kč bez DPH)


Oproti typu 2020 (viz níže) je nově opatřen střechou z pozinkovaného plechu se zeleným nátěrem a vnitřní část z extrudovaného polystyrenu. Důvodem této inovace je zamezení kroucení dřevěné střechy a lepší odolnost proti prudkému šikmému dešti.
Uvnitř střechy je výstupek, který přesně zapadne do čmelína a zajišťuje tak správné dosednutí nově přidaného gumového těsnění na stěny čmelína. Na větrných stanovištích lehkou střechu doporučujeme zatížit třeba cihlou.
Další novinkou je zvětšení větracího otvoru na základě doporučení chovatelů ze skupiny Čmeláci plus. Otvor je i nadále osazen hliníkovou síťkou, která eliminuje pravděpodobnost prokousání síťky čmeláky a velmi hustým uhelonem.
Vnitřní rozměry: 25 x 25 x 23 cm, vnější rozměry: 37 x 31 x 29 cm, váha: cca 6 kg.
Vyrobila www.zelenadomacnost.com

Úlek dřevěný velký typ 2020
1620 Kč (1338,84 Kč bez DPH)
(Do vyprodání zásob)


Úlek je vybaven ochranou proti parazitům: Větrací otvor je opatřen dvojí síťkou, což účinně brání vstupu zavíječům, mouchám a dalším škůdcům. Česno, šroubovací nožičky i krytka větracího otvoru jsou dodávány demonontované. Nutné kombinovat s ochrannou klapkou a jako doplněk lze zakoupit pozorovací okénko. Vnitřní rozměry čmelína jsou 25x25x24 cm. Vnější rozměry 31,5x31x30 cm. Vyroben z lepených desek (s eko certifikátem), zamezující kroucení desek. Střecha s ochranou deskou z recyklovaného plastu. 
Vyrobila www.zelenadomacnost.com

DOPLŇKY

Ochranná klapka  pro čmelíny 
450 Kč (355.37 Kč bez DPH)

Tato ochrana čmeláků před predátory je vyrobena podle zkušeností p. Stuchla.  Lze snadno přidělat k většině dřevěných čmelínů, kde nahrazuje česno. Je dodávána včetně instrukcí. Nelze instalovat na plastový úlek. Velice důležitá!!! Napadení hnízda zavíječi je velmi časté a larvy tohoto motýla dokáží hnízdo po krátké době zcela zničit. U úlku lapinovník je již součástí balení.


Vyrobila www.zelenadomacnost.com
Ke stažení: Manuál ke klapce proti zavíječům

 

Pozorovací okénko 
100 Kč
(82,64 Kč bez DPH)

Okénko je vyrobeno z plexiskla a součástí jsou i dřevěné lišty na jeho uchycení. Nelze instalovat na plastový úlek. Pokud jej objednáváte bez čmelína, uveďte do pozn., zda chcete okénko na úlek dřevěný nebo nástěnný. Vyrobila www.zelenadomacnost.comTeplodržná náplň do úlku – lintran cca 150 g
110 Kč
(90,91 Kč bez DPH)
 

Lintran je vyroben ze 100% bavlny a není třeba jej dále upravovat. Balení vystačí pro 1 čmelín.

Pokud si od nás koupíte hnízdo i s úlkem, náplň je již v ceně.Zdají se Vám ceny příliš vysoké?

Chov čmeláků je věda.. Pro úspěšný chov v laboratoři je nezbytné zajistit jim stálou teplotu okolo 27oC a vlhkost přibližně 60 %. Každý den nebo každý druhý den se jim také musí poskytnout dostatek pylu, který získáváme od včel, a cukerný roztok jako náhrada nektaru. Pro zimování matek jsou nezbytná chladící zařízení, která udržují stálou teplotu kolem 4oC. Na rozdíl od komerčních chovatelů čmeláky nešlechtíme pro větší produkci dělnic či matek. Díky tomu se naši čmeláci v genotypu neliší od čmeláků divokých. Tento přirozený způsob laboratorního chovu však obnáší větší zátěž – je nutné počítat s tím, že pouze asi 3/4 chovaných hnízd jsou nakonec vhodné k prodeji.

To vše se pak spolu s nezbytnou citlivou péčí o hnízda promítá do ceny, která se laikovi může zdát vysoká. Je však třeba mít na paměti, že:

Použitím čmeláků pro opylování dochází k rapidnímu nárůstu výnosů a zvýšení kvality plodů – čmeláci se tak rozhodně vyplatí!

Čmeláčí hnízdo v průběhu roku vychová desítky mladých královen, které následující rok mohou založit další hnízda v okolí.

Naši čmeláci jsou čeští a na rozdíl od čmeláků, kteří se k nám dovážejí ze zahraničí, nepředstavují riziko pro domácí populaci.

Právní úpravy
Zde jsou uvedeny obchodní podmínky a a zásady zpracování osobních údajů platné při nákupu u nás.