Ceník

Informace o rezervaci čmeláků pro rok 2019 najdete na úvodní stránce.

Každé hnízdo potřebuje svůj vlastní úlek. Úlek je možné zakoupit u nás, nebo si přinést svůj vlastní. Pozor! Dřevěné typy úlků, pozorovací okénka a klapky nelze kombinovat s rozvinutým hnízdem nebo oddělkem.
Pro objednání prosím využijte formulář rezervace.
Před objednáním doporučujeme přečíst Jak postupovat při rezervaci.

ČMELÁČÍ HNÍZDA

Matka s prvními dělnicemi1390 Kč (1148,76 Kč bez DPH )Chcete čmeláky jen tak pro radost nebo chcete posílit populaci čmeláků a dosáhnout lepšího opylení na na své zahradě? Pak je matka s prvními dělnicemi ta pravá volba. Zarezervujte si je nejlépe na květen, kdy jsou i hnízda v přírodě v této fázi vývoje.Ve stádiu prvních dělnic matka již hnízdo neopouští. Sběr potravy obstarávají pouze dělnice. Toto počáteční stádium života hnízda je ideální pro zahájení pozorování růstu čmeláčí rodiny na zahradě nebo pro opylování menších porostů. Hnízdo si denně potřebuje nasbírat cca 1 náprstek pylových rousek. Jedna dělnice je schopna navštívit více jak 1500 květů denně. Kontinuální zvyšování počtu dělnic zajistí opylení více druhů rostlin, tak jak postupně nakvétají. Umístění do přírody je vhodné od začátku dubna – začátku června. (Ideálně pak v květnu)

Rozvinuté hnízdo1980 Kč (1636, 36 Kč bez DPH)
(plastový úlek s krmením v ceně)

Potřebujete opylovat jednu konkrétní plodinu (rajčata, ovocné stromy, vojtěšku, jetel).  Rozvinuté hnízdo je pro tyto účely ideální. 

Toto hnízdo není určeno pro hobbisty ani pro podporu čmeláků v přírodě, ale zejména pro producenty ovoce, zeleniny a pod.
V rozvinuté fázi si hnízdo potřebuje nasbírat až 2 PET vršky pylu denně. Veškerý sběr obstarávají dělnice, kterých je v  hnízdě v době odběru min. 80, ale během krátké doby jejich počet ještě naroste. V této fázi je hnízdo ideální pro opylení větších porostů. Intenzivní opylovací aktivita trvá okolo 1 měsíce a posléze klesá (proto je vhodné pro opylení konkrétní cílové plodiny nebo více cílových rostlin, kvetoucích ve stejnou dobu, ale nikoliv více po sobě nakvétajících rostlin). Během této doby hnízdo produkuje nejen nové dělnice, ale i nové královny a samce, kteří také opylují, takže hnízdo může vyprodukovat za svůj život i 500 jedinců. Toto stádium je dodáváno pouze v plastovém úlku. Nelze na něj instalovat ochrannou klapku ani okénko. (Po skončení opylování doporučujeme plastové části úlku vrátit a ušetřit až 100 Kč na jedno hnízdo!)

Oddělek dělnic – 1590 Kč  (1314,05 Kč bez DPH)

(plastový úlek s krmením v ceně)


Potřebujete opylovat menší skleníky pro produkci semen nebo pro šlechtění a rozvinuté hnízdo je pro vás zbytečně velké?

Oddělek tvoří skupina dělnic (obvykle 50 ks) bez matky. Intenzivní opylovací aktivita trvá minimálně 1 měsíc. Toto stádium je dodáváno pouze v plastovém úlku. Na množství dělnic se lze domluvit dle velikosti plochy. (Po skončení opylování je možné plastové části úlku vrátit a ušetřit až 100 Kč na jedno hnízdo!)

ÚLKY

Úlek dřevěný velký
1590 Kč (1314,05 Kč bez DPH)


Úlek je vybaven ochranou proti parazitům: Větrací otvor je opatřen dvojí síťkou, což účinně brání vstupu zavíječům, mouchám a dalším škůdcům. Česno, šroubovací nožičky i krytka větracího otvoru jsou dodávány demonontované. Lze kombinovat s ochranou klapkou a jako doplněk lze zakoupit pozorovací okénko. Vnitřní rozměry čmelína jsou 25x25x24 cm. Vnější rozměry 31,5x31x30 cm. Střecha z vodě odolné překližky.
Vyrobila www.zelenadomacnost.com

  Úlek dřevěný nástěnný
1290 Kč (1060,12 Kč bez DPH)

Středně velký čmelín, ideální na menší zahrady, kde je problém s místem a mravenci. Součástí výrobku není teplodržná náplň. Česno i zadní lišty na zavěšení jsou demontované. Lze kombinovat s ochrannou klapkou a jako doplněk lze zakoupit pozorovací okénko, které není součástí úlku. Rozměry  38x27x17cm. Střecha z vodě odolné překližky.
Vyrobila www.zelenadomacnost.com

DOPLŇKY

Pozorovací okénko 
100 Kč
(82,64 Kč bez DPH)

Okénko je vyrobeno z plexiskla a součástí jsou i dřevěné lišty na jeho uchycení. Nelze instalovat na plastový úlek. Pokud jej objednáváte bez čmelína, uveďte do pozn., zda chcete okénko na úlek dřevěný nebo nástěnný. Vyrobila www.zelenadomacnost.com
Klapka proti zavíječům
360 Kč (297,52 Kč vč. DPH)
Tato ochrana čmeláků před predátory je vyrobena podle zkušeností p. Stuchla.  Lze snadno přidělat k většině dřevěných čmelínů, kde nahrazuje česno. Je dodávána včetně instrukcí. Nelze instalovat na plastový úlek.
!!! Velice důležitá !!!
Napadení hnízda zavíječi je velmi časté a larvy tohoto motýla dokáží hnízdo po krátké době zcela zničit.Vyrobila www.zelenadomacnost.com
Ke stažení: Manuál ke klapce proti zavíječům

 

Teplodržná náplň do úlku
99 Kč
(81,82 Kč bez DPH)
 
Do úlků je nutné umístit hnízdní teplodržný materiál. Balení vystačí pro jeden úl.

Pokud si od nás koupíte hnízdo i s úlkem, náplň je již v ceně.Zdají se Vám ceny příliš vysoké?

Chov čmeláků je věda.. Pro úspěšný chov v laboratoři je nezbytné zajistit jim stálou teplotu okolo 27oC a vlhkost přibližně 60 %. Každý den nebo každý druhý den se jim také musí poskytnout dostatek pylu, který získáváme od včel, a cukerný roztok jako náhrada nektaru. Pro zimování matek jsou nezbytná chladící zařízení, která udržují stálou teplotu kolem 4oC. Na rozdíl od komerčních chovatelů čmeláky nešlechtíme pro větší produkci dělnic či matek. Díky tomu se naši čmeláci v genotypu neliší od čmeláků divokých. Tento přirozený způsob laboratorního chovu však obnáší větší zátěž – je nutné počítat s tím, že pouze asi 3/4 chovaných hnízd jsou nakonec vhodné k prodeji.

To vše se pak spolu s nezbytnou citlivou péčí o hnízda promítá do ceny, která se laikovi může zdát vysoká. Je však třeba mít na paměti, že:

Použitím čmeláků pro opylování dochází k rapidnímu nárůstu výnosů a zvýšení kvality plodů – čmeláci se tak rozhodně vyplatí!

Čmeláčí hnízdo v průběhu roku vychová desítky mladých královen, které následující rok mohou založit další hnízda v okolí.

Naši čmeláci jsou čeští a na rozdíl od čmeláků, kteří se k nám dovážejí ze zahraničí, nepředstavují riziko pro domácí populaci..


Právní úpravy
Zde jsou uvedeny obchodní podmínky a a zásady zpracování osobních údajů platné při nákupu u nás.