Jak postupovat při rezervaci čmeláků

Podívejte se, prosím, nejprve na informace na Úvodní stránce.

Chci čmeláky na zahradu

Čmeláčí hnízdečko s prvními dělnicemi je možno umístit ven nejdříve v době květu meruněk (konec března/začátek dubna). Čmeláci musí mít ihned možnost si nasbírat dostatek pylu. Pokud však nepotřebujete opýlit ovocné stromy, je lepší hnízdo umístit ven v souladu s vývojem hnízd v přírodě (3-4 týdny po kvetení jabloní – cca květen). Hnízdo lze umístit ven až do začátku června, je-li v okolí dostatek potravy.

Vyplňte rezervační formulář na našich stránkách (nelze rezervovat mailem ani telefonicky) a zašlete nám jej. Rezervační formulář se objeví v horní liště několik hodin před spuštěním rezervací. Můžete si jej tak v klidu prohlédnout a nachystat. Termín přijmu rezervací zveřejňujeme na úvodní straně v průběhu ledna. Obvykle je termín rezervací začátkem února. Hnízdo Vám zarezervujeme a přichystáme. 1-2 týdny před zvoleným termínem odběru Vám bude zaslán mail s informacemi. Pokud se tak nestane, nebojte se nás kontaktovat.

Po dohodnutí konkrétního dne si pro čmeláky můžete přijet a my Vám čmeláky přemístíme do čmelína na počkání zdarma.

Pokud u nás nemáte objednaný čmelín, vezměte si jej sebou i se zateplujícím materiálem. Pozor!!! Ne všechny čmelíny na trhu jsou pro čmeláky vhodné. Zkontrolujte si vhodné parametry  zde http://www.ceskycmelak.cz/jak-zacit-chovat-cmelaky-na-zahrade-2/ Pokud z nějakých důvodů čmelín sebou vzít nemůžete, informujte nás o tom. Přichystáme Vám čmeláky do přepravní krabičky.

Změna termínu
Samozřejmě víme, že příchod jara a doba kvetení se těžko odhaduje. Proto vždy konkrétní termín odběru domlouváme až podle aktuální situace a zejména v dubnu necháváme spíše na Vás, abyste nás informovali, že u Vás jsou již vhodné podmínky pro odběr. Pokud si např. objednáte čmeláky na 1. polovinu dubna, ale v dubnu bude u Vás ještě zima, můžete čmeláky samozřejmě odebrat později. Je třeba nás však vždy informovat o odkladu termínu.

Chci čmeláky pro opylování porostů
Pokud si čmeláky pořizujete pouze kvůli opylování konkrétní plodiny (větší sad, pole, skleníky) je pro Vás určeno rozvinuté hnízdo nebo oddělek.
Pokud si nejste jisti, který typ je pro Vás vhodný, rádi Vám poradíme. Rozvinutá hnízda a oddělky jsou dodávány výhradně v plastových zateplených úlcích a jejich životnost je několik týdnů (3-8).

Větší počet rozvinutých hnízd  je vhodné si zarezervovat přímo mailem votavova@vupt.cz a to nejlépe do prosince.

Kdy se objednává?
Rezervace jsou spuštěny obvykle začátkem února, kdy se v horní liště objeví rezervační formulář.

Jak je to s placením?
Platí se až v době odběru.

Je možné platit kartou i hotově.

Při platbě převodem Vám vystavíme fakturu, zašleme mailem a po uhrazení si můžete čmeláky odebrat. Fakturu vystavujeme až v době těsně před odběrem.

Čmelíny a doplňky nezasíláme.

Odběr čmeláků
Čmeláky je možné si odebrat nejlépe osobním odběrem. Můžete ale využít skupinu na našem Facebooku – Spolujízda čmeláků
Pokud nemáte Facebook nebo tam zrovna nikdo nenabízí spolujízdu, ozvěte se nám. Pokusíme se Vám spolujízdu najít. V roce 2024 otestujeme možnosti vlastního rozvozu na vybrané trase. Naše představa je taková, že v některé  dubnové/květnové soboty stanovíme trasu a odběrná místa, kde bude možné si čmeláky převzít. Pokud byste o tuto službu měli zájem, napište nám to do rezervace. Odhadujeme cenu této služby na 500 Kč.


Jak funguje Spolujízda čmeláků?
Vzhledem k množství našich zákazníků je velká pravděpodobnost, že si čmeláky pořizuje i někdo další z vašeho města či okolí. Můžete se spolu spojit ve skupině Spolujízda čmeláků a domluvit se, že Vám čmeláky přibere nebo se svézt s ním. Pokud nikoho nenajdete, zkuste nám v době odběru zavolat a pokusíme se Vám někoho domluvit.

Spolujízda

Zrušení objednávky
Objednáte si u nás matku s prvními dělnicemi, ale na jaře se Vám královna uhnízdí v úlku sama? Není problém objednávku mailem či telefonicky zrušit.

Proč vyžadujeme podrobné údaje na umístění čmeláků?
Čmeláci patří mezi chráněné živočichy. Pokud je chráněný živočich odchován v lidské péči, nelze jej jednoduše vypustit do přírody, ale musí být před tím označen. To u čmeláků nejde, takže nám byla udělena výjimka ze zákona. Nicméně jsme povinni hlásit Krajským úřadům a CHKO kam (konkrétní místo, občas i GPS souřadnice) jsme je umístili a v jakém počtu. Pozor! Ústecký kraj nám odmítl vydat povolení a není možné zde čmeláky umístit. Nicméně v CHKO v Ústeckém kraji povolení máme a zde čmeláky umístit můžete. 😉

Teoretická vybavenost
Velmi Vás prosíme, abyste se na chov čmeláků připravili a pročetli si dostupné informace. Chov není složitý, ale přeci jen je potřeba vědět, že čmeláci žijí v jednoletých rodinách, že potřebují úlek a zateplení, kontinuální zdroj vhodné potravy (tráva, obilí ani jehličnatý les není zdroj potravy) a další základní věci. Vše o chovu čmeláků najdete v naší příručce. Rádi Vám zodpovíme i další záludné dotazy, ale mějte s námi soucit. 🙂 Přeci jen už Vás je velmi mnoho a není v našich silách každému zájemci udělat 1/2 hodinovou přednášku o základech chovu…

12 komentářů u “Jak postupovat při rezervaci čmeláků

 1. Dobrý den,

  jedná se o běžnou „plastovou nádobku 2 ml“ nebo i více ml. Její varianty lze najít ve vyhledávači google obrázky. Občas i pod názvem nádobka na vzorky. Nad okrajem víčka má otvor (1 mm) ze kterého čmeláci sají. Zbylá tekutina stéká do žlábku, který víčko tvoří a zůstává tam.

  Čmeláky lze umisťovat do přírody až do července, je-li venku dost potravy. Pokud si nejste jist, tak doporučuji 2. pol. května. To už jistě bude příroda kvést i u Vás.

 2. Dobrý den
  Mohu se zeptat jak jsou upraveny nádobky, u Vás i v Dole používané jako napáječky viz snímek v odkazu
  http://files.ceskycmelak.webnode.cz/200000048-f3a7800875/matka%20zah%C5%99%C3%ADv%C3%A1%20plod.JPG
  ?
  Musí tam být nějaký výřez nebo otvor pro přisátí bublinky.
  Bylo by možné publikovat snímek nádobky bez víčka?
  Popřípadě, kde se dnes tyto nádobky seženou. Něco mám, ale je to od oleje.
  Další věc – připravuju dva úlky. S jedním asi půjdu na jistotu s Vaším malým hnízdem. Počasí je letos anomální. Jsme ve výšce 600 m.n.m.
  Bude lepší objednat hnízdo na dříve a případně to odložit? Opačně by to mohl být problém, myslím.

  Děkuji

  Z Šír

 3. Dobrý den,
  samozřejmě. Objednávky přijímáme od ledna 2014.

 4. Dobrý den. mám na zahradě úlek pro čmeláky, ale nepodařilo se mi žádného nalákat. Mohl bych si na příští rok objednat královnu na chov? Děkuji ,M.Tvrdoň

 5. Dobrý većer, mám dotaz, v předzahrádce máme hodně levandulí, na dalí zahrádce mateřídoušky, devaterníky, len a na skalce devaterníky a karafiátky. Je to potrava vhodná pro čmeláky? jinak máme na zahradě višeň a jabloň, ale včely nikde. Občas se vyskytne nějaký čmelák, ale ne moc. Jsou tyto rostliny vhodné pro jejich chov? Pokud ano, kdy si můžeme nějaký čmelín objednat ještě na tuto sezónu? Příp. můžeme být zapsáni jako náhradníci (patrně na příští rok?) Děkuji za odpověď I.Kuchtová Brno Žebětín

 6. Dobrý den,nemám žádnou zkušenost s čmeláky,ale ráda bych je měla na zahradě pro opylování stromů .Také nemám pro ně žádný úlek,je možné koupit úlek s matkou a čmeláky?A kolik stojí dva úlky ,popřípadě tři.Děkuji Anna Nová

 7. Dobrý den,
  cenu najdete v sekci Ceník. Čmeláky v úlku posíláme nejraději službou ČD kurýr. Je to rychlá a nejméně riziková doprava. V případě, že tuto službu nelze použít hledáme alternativní řešení individuálně.
  Bučánková

 8. Dobrý den,
  myslím, že pozdě není ani v červnu. Stádium matky s prními dělnicemi je posunuté asi o měsíc od chvíle, kdy se u Vás objeví první královny po zimě. Důležité je, aby měli kontinuální zdroj potravy.
  Bučánková

 9. Prosím o informaci, kolik stojí matka s úlkem a zda je zasíláte poštou nebo jinak a kolik stojí poštovné děkuji s pozdravem Koždoň Helmut

 10. Dobrý den.
  Rád bych se připojil k chovatelům č.čmeláka. Mám zahradu v nadmořské výšce
  550-600 m n. mořem. Asi bych měl v tomto případě ( dle posunu vegetačního období) čmeláky usadit až koncem dubna či začátkem května. Je můj předpoklad správný?
  MUDr. Václav Ouřada, Dlouhá 28, 35201 Aš

 11. Dobrý den,
  úlek Vám samozřejmě osadit můžeme. Je třeba s ním k nám přijet a do dvaceti minut si čmeláky ve vlastním úle můžete odnést.
  Bučánková

 12. Dobrý den.
  Chtěl bych chovat čmeláky na zahrádce. Úlek mám od loňska a ještě nebyl obsazen. Mohli by jste mi ho obsadit? Nebo jaké jsou možnosti.
  Zdraví Pivoňka Zdeněk
  Rozsíčka 54
  679 74 Olešnice