Nepřátelé čmeláků

Čmeláci mají řadu nepřátel od mikroskopických až po ptáky a savce. Zde je přehled nejčastějších škůdců z řad hmyzu, se kterými se při chovu čmeláků pravděpodobně setkáte.

Mravenci – lákají je sladké zásoby v hnízdě a dokážou hnízdo oslabit nebo i zcela zničit. Proto je dobré mít úl na stojanu, jehož noha je obalena lepivou hmotou nebo je vsazena do misky s olejem. Také je třeba dohlédnout, aby se do úlu nemohli mravenci dostat po trávě nebo větvích okolo.


Ukázka stojanu s olejovou miskou
a úlků na stojanu.

Zavíječ čmeláčí – motýl, jehož housenky čmeláčí hnízdo zapředou pevnou hedvábnou hmotou a zcela zničí. Jakmile zavíječ jednou hnízdo napadne, je jeho osud zpečetěn. Částečnou ochranou by snad mohla být padací dvířka, která se čmeláci naučí svou chitinizovanou hlavou otevírat, ale měkký motýlek to nedokáže. (Viz http://www.hymenoptera.com/html/node/970.)

Samička vniká do hnízda, opředené hnízdo s housenkou zavíječe, zakuklené housenky připravené na zimování. Foto: J. Kindl a V. Ptáček

Melitobia acasta – drobná parazitická vosička, která se vyvíjí ve čmeláčích kokonech. K napadení kokonu stačí jediná samička, která ale klade velké množství vajíček. Z napadeného kokonu se tak líhnou stovky dalších jedinců, kteří napadají další kokony. Stejně jako u zavíječe je hnízdo víceméně odsouzeno k zániku.

Pačmeláci – tzv. čmeláčí kukačky. Královny najdou hnízdo svého hostitelského druhu, usmrtí jeho královnu a přinutí dělnice, aby pečovaly o její potomstvo, tedy o mladé královny a samce. Sama pačmeláčí královna totiž nemá na nohou sběrací košíčky, a tak není schopna sbírat pyl a živit své potomstvo.