Jak začít chovat čmeláky na zahradě

Nejjednodušší způsob, jak začít s chovem čmeláků, je koupit si u nás hnízdo na počátku rozvoje tj. matku s několika (10-30) dělnicemi. V tomto počátečním stádiu hnízda se matka už věnuje pouze péči o plod a kladení dalších vajíček, takže hnízdo neopouští a z úlku neuteče. Úl opouští pouze dělnice, které sbírají venku potravu.

Matku s prvními dělnicemi si můžete koupit spolu s některým z úlků. Pokud si zakoupíte čmeláky i úlek u nás, bude již také vybaven teplodržným materiálem, který čmelákům pomáhá zajistit dostatečnou teplotu pro vývoj larev.

Pokud máte čmelín vlastní, doneste si k odběru i zateplující materiál.

Po umístění takového úlku na zahradu již není třeba o čmeláky příliš pečovat. Důležité je ale umístit úl do stínu, aby se na přímém slunci nepřehřál. Čmeláci totiž dokáží mnohem lépe zvládat chlad než přehřátí. Druhou podmínkou je zajištění úlku proti mravencům. Je proto vhodné úl umístit na stojan nebo podstavec, jehož nohy jsou potřeny lepem nebo jeho nožky (součást velkého dřevěného čmelínu) vsadit do misky s olejem (je lepší než voda, která rychle vysychá).

Pak už zbývá jen otevřít výletový otvor a pozorovat tento sympatický a zajímavý hmyz při sbírání potravy.

Pokud jste si zakoupili klapku proti zavíječům (což rozhodně doporučujeme, protože zavíječ napadá 70-80 % hnízd v úlcích) postupujte podle instrukcí, které vám budou dodány.

Jelikož je tato stránka věnována především laboratornímu chovu čmeláků a na internetu je celá řada návodů, rad a tipů, jak si čmeláky můžete zkusit usadit do úlku sami (doporučujeme zvláště www.cmelaci.cz), včetně nabídky mnoha typů úlků, zmíníme tyto metody jen krátce.

Čmeláci patří mezi chráněné živočichy a jejich odchyt, byť s dobrým úmyslem, je tudíž zakázán. Takže jediné, co můžeme doporučit, je vyrobit si nebo zakoupit úl pro čmeláky, pečlivě ho vybavit teplodržným materiálem (nastříhaná krejčovská vata, cupovatelný filc, nastříhaná přírodní vlna a jemný suchý mech), umístit na vhodné místo a čekat. Toto vystavování volných úlků je také jednou z možností, jak výskyt čmeláků v krajině podpořit. Nicméně čmeláčí matky jsou velmi vybíravé a šance že se nám v úlku usadí není příliš veliká. Podle některých zkušeností se v úlcích usazují především matky čmeláka skalního (černý s červeným zadečkem) nebo čmeláka rolního (hnědý jako lískový oříšek).

Druhou, trochu úspěšnější metodou, která je však již na hranici zákona, je do takto připraveného úlku matku na jeden den zavřít. Samotný odchyt vhodné matky je problematický. Nikdy nechytáme matku, která má na nohou rousky s pylem. Taková matka již hnízdo má. Ani matky pasoucí se na květech nejsou vždy vhodné. Ideální je matka, která brzy na jaře (konec března, začátek dubna) létá nízko nad zemí a očividně „něco hledá“. Létá cikcak, občas usedne na zem a zaleze do díry, aby z ní zase vylezla a dál hledala. Tato matka pátrá po vhodném místě k založení hnízda a jen taková je pro umístění do úlku vhodná. Matku odchytneme třeba do sklenice a vypustíme ji do našeho úlku se zavřeným výletovým otvorem. Tímto ji „přinutíme, aby o naší nabídce vážněji uvažovala“. Je nutné, aby se v úlku nalézal cukerný roztok nebo trochu medu, bez něj by matka uhynula. Druhý den za tmy otevřeme výletový otvor a ponecháme ji možnost odletět, pokud by naši nabídku nepřijala.

Co se čmeláky v zimě?

Čmeláčí hnízdo je sezónní. To znamená, že ke konci léta zaniká (nové dělnice se již nelíhnou a hnízdo propadá vnitřním šarvátkám) a jediný, kdo přežije zimu, jsou mladé matky, které se v hnízdech nalíhly v létě. Hnízdo čmeláka zemního je schopno vychovat i více než sto matek. Tyto mladé matky se poté, co se spářily se samci, zahrabou do země v okolí hnízda.

Jelikož mají čmeláci celou řadu škůdců a parazitů, je dobré staré hnízdo odstranit a úlek vyčistit.

Mladé matky, které se zazimovaly v okolí, se na jaře probudí a budou-li mít kde, uhnízdí se v okolí mateřského hnízda. Některá z nich se možná uhnízdí i v tom mateřském. Kromě toho použitý čmeláčí úl láká i ostatní matky na jaře více než úlek vonící novotou.

Nezapomínejte na parazity

Čmeláčí hnízda napadá často zavíječ čmeláčí. Způsobů, jak snížit riziko napadení, je několik. Najdete je na stránce o nepřátelích čmeláků.

Jak podpořit čmeláky?

Pokud se u Vás čmeláci moc nevyskytují, je důležité zamyslet se, proč tomu tak je. Nemá smysl čmeláky umisťovat do míst, kde se neuživí.  Mají u Vás čmeláci dostatek kontinuální potravní nabídky? To znamená, nalézá se tam dostatek vhodných kvetoucích rostlin od jara do konce léta? Pokud máte na zahrádce ovocné stromy a pak anglický trávník a za plotem pole obilí, nelze se divit, že tam čmeláci nežijí. 
V době květu ovocných stromů není konkurence o potravu tak vysoká jako v době, kdy hnízdo sílí a chová mladé matky (červen-srpen). Je proto vhodné čmeláky podpořit i výsadbou takovýchto kvetoucích rostlin. Milují šalvěje, svazenku, chrpu, brutnák a vůbec všechny modré a fialové květy. Pokud možno s delší květní trubkou, která jejich delšímu jazýčku poskytuje výhodu před včelami.

11 komentářů u “Jak začít chovat čmeláky na zahradě

 1. Dobrý den, každý rok jsme měli na zahradě čmeláky, asi tu i hnízdili.
  V letošním roce se neobjevil ani jeden. Protože v širokém okolí nejsou včely, rád bych je na zahradě začal chovat.
  Nikde jsem však na vašich webových stránkách nenašel jak by měl úl
  pro čmeláky vypadat. Prosím můžete mi poslat orientační náčrtek
  s rozměry úlu?
  Můžu ještě v tomto ročním období osadit úl?
  Pokud je možné u vás zakoupit matku, jaký je způsob dopravy?
  Děkuji, s pozdravem Kos

  • Dobrý den,

   návod na výrobu vlastního úlku najdete na stránkách http://www.cmelaci.cz Minimální délka hrany by měla být 20 cm. Menší úlky se pro čmeláka zemního nehodí. Úl můžete osadit i teď. Jediný limit je potrava, která musí být pro čmeláky dostupná až do podzimu. Čmeláky zasíláme službou ČD Kurýr v jednoročním úlku, ze kterého si je přemístíte do vlastního úlku. http://www.ceskycmelak.cz/jak-cmelaky-premistit-do-vlastniho-ulku/

   S pozdravem Bučánková

 2. Dobrý den.
  Chtěl bych se zeptat, jak je to s přikrmováním hnízda pylem nebo hrudkou pylu do začátku pro královnu, jak jsem viděl na nějakém videu.
  V místní včelařské prodejně ani známý včelař mi neumějí pomoci. Prý na Slovensku se tím zabývají.
  Koupil jsem komerčně prodávaný pyl „Pyluška“. Jsou to nepravidelné granulky nepravidelné barvy, většinou okrové. Myslím, že obsah buněk s pylem, zřejmě tedy fermentovaný.
  Původ – Španělsko. Zapáchá to mírně po rybyně. Rozmačkal jsem to s medem a nabídl pokusně včelám.
  Naprostý nezájem.
  Co by jste mi poradili? Mám zkusit ještě jiný produkt? Jaké máte vy zdroje a jak s tím pracujete?
  Děkuji

  • Dobrý den,
   pyl se pro čmeláky používá rouskový. Rouska je „bochánek“ pylu, který nosí do úlu včela medonosná na svých zadních nohou. Včelaři do česna vkládají pylochyty, které některé včely o ty rousky oberou. Včelař je pak posbírá, usuší nebo zmrazí. To je praděpodobně i to, co jste koupil. V chovech čmeláků se používá kvalitně uskladněný rouskový pyl, ale nejlepší je samozřejmě čerstvý. Čmeláky venku není třeba obvykle dokrmovat pylem, protože si raději nasbírají pyl čerstvý z těch rostlin, které chtějí. Pouze při chovu matek, kdy je spotřeba pylu veliká nepohrdnou i venkovní hnízda horším (pro lidi to stačí, ale čmeláci jsou vybíraví) pylem, který lze koupit běžně ve včelařství. Sušený pyl je však nutné zvlhčit do kypré hmoty, jinak je pro čmeláky nestravitelný. Pokud máte známého včelaře můžete se zkusit zeptat na pylochyty.

 3. Dobrý den.
  No ano. To jsem právě udělal. V obchodě prodejce nažhavil dráty na své kontakty a pak mi volal, že bohužel nic nesehnal. Ani včelař nic. Tento týden bych se rád dostal do Brna. Je tam osvědčený obchod?
  Děkuji.

 4. Koupil jsem si u vás komplet, čmelín s náplní a vletový poklopec. Připevnil jsem na severní straně na zeď dle návodu a otevřel zátku. Ke vletovému otvoru dal misku s kameny a cukerným roztokem. Matku nepoznám, ale asi 2x jsem viděl vlétnout do čmelína čmeláka. Po otevření zátky 2 odlétli, nevím kam, jeden mě stačil kousnout aniž jsem byl blízko čmelína. Jak poznám, že čmelín žije? Že je vše jak má být? Poklopec jsem zatím neinstaloval, pouze česno. Díky mám radost!

  • Matka v tomto stádiu hnízdo neopouští, takže ji venku neuvidíte. Úlek opouštějí pouze dělnice, které se vždy vracejí. Že je vše v pořádku poznáte podle toho, že čmeláci přilétají a odlétají. Avšak pozor! Vzhledem k ,prozatím, malému počtu dělnic jejich přílety a odlety nemusíte ani postřehnout. Pokud si nejste jist, můžete otevřít víko, nejlépe za šera či tmy a zkusit klacíkem pohnout opatrně s náplní. Pokud uslyšíte bzučení, čmeláci jsou uvnitř.

 5. Dobrý den,
  pod střechou vedle střešního okna se mi zabydleli čmeláci, nevím o jaký se jedná druh zkoušela jsem je pozorovat a fotit, ale bojím se jich. Vypadá (podle zbarvení) na čmeláka rokytkového http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cmel%C3%A1k_rokytov%C3%BD, mají hnědozrzavý hrudník a konec zadečku šedobílý, ale agresivní mi nepřipadají. Každopádně, šlo by je nějak „přestěhovat“, až například na podzim usnou? Docela se mi líbí i myšlenka jejich chovu, ale raději bych je měla v zahradě než u střešního okna, kde každý druhý zabloudí do pokoje a pak se mlátí o sklo když se snaží dostat ven.
  Děkuji

  • Dobrý den,
   rezavě hnědý je také čmelák rolní. Čmeláci nejsou agresivní hmyz. U čmeláka rokytového se obvykle zmiňuje, že je nejagresivnější, ale domnívám se, že to je jen kdysi někdo napsal a od té doby se to traduje, aniž by to byla pravda. Při obraně hnízda jsou agresivní všichni čmeláci. Pokud Vám moc nevadí, tak bych je nechala být. Stěhování hnízda je dost náročné a spíše byste je poškodila. Jen si zjistěte, kde přesně hnízdí a až hnízdo na konci sezóny skončí, tak jim přístup znemožněte, aby se Vám tam neusadili i další rok.