Jak začít chovat čmeláky na zahradě

Zaujal Vás chov čmeláků a nevíte, jak začít?

Chov čmeláků je velmi krásný koníček a téměř každý, kdo to zkusil, propadne velmi brzy této vášni. Jedná se ale o chráněné živočichy a náš přístup k nim tak musí být velmi opatrný, abychom jim neublížili. Chov čmeláků není náročný tak jako chov včel, ale i on má svá specifika a vyplatí se zjistit si o něm co nejvíce a poučit se ze zkušeností chovatelů před námi. V opačném případě můžeme o čmeláky velmi rychle přijít a na chov dokonce zcela zanevřít. A to je vždy velká škoda.

Teoretická příprava

V posledních letech se chov čmeláků na zahrádkách velmi rozšířil, což nás velmi těší a spolu s tím jsou k dispozici nové a nové poznatky a zkušenosti. Před pár lety jsme se rozhodli spolu s dalšími průkopníky chovu vydat naši příručku, která je k dostání u nás v Troubsku nebo na www.chov-cmelaku.cz. Najdete tam vše potřebné pro chov čmeláků. Od vydání však už uběhlo pár let a nové poznatky přibývají každým okamžikem.

Pro informace o chovu čmeláků doporučujeme webové stránky www.cmelaciplus.cz Pro ty, kteří mají Facebook, bude rozhodně užitečná i jejich skupina čmeláci Plus. Můžete se tam poradit nebo pochlubit svými čmeláky či pobavit příspěvky veselého správce.

Potravní nabídka

Před pořízením čmeláků se vždy zamyslete, zda u Vás najdou dostatek potravy nejen na jaře, ale i během léta (červen/červenec), kdy je hnízdo na vrcholu rozvoje. Jehličnatý les, pole s obilím či anglické trávníky potravu čmelákům neposkytne a může to být příčnou, proč u Vás čmeláci nelétají.

Čmelín/úlek

Správný čmelín je základ. Spolu s popularitou čmeláků vzrostla také nabídka čmelínů na trhu. Bohužel mnohé z nich jsou původně ptačí budky či oplodňáčky pro včely nebo dokonce jen dekorativní předměty a pro chov čmeláků nejsou vhodné.

Příklad instalace čmelína a použití hadry. Foto: Ondřej Hercog

Takže jak poznám ten správný?

  • Je dostatečně velký.
    Vnitřní rozměry čmelína by měly být cca 25x25x20 cm (dxšxv). Nemusí to být čtverec, ale čmelíny s plochou pod 20×20 cm jsou nevhodné pro čmeláky s většími hnízdy (např. čmelák zemní) a s rozměry většími než 35×35 cm jsou zase zbytečně prostorné.
  • Má dobré a bezpečné větrání.
    Větrání o průměru cca 3 cm by mělo být vybavené dvojitou mřížkou a minimálně jedna z těch mřížek musí být velmi hustá, aby nedošlo k vniknutí parazitů. Vhodná je např. hliníková mřížka, kterou čmeláci neprokoušou. Úplně nejlepší je však systém 3 mřížek. Zevnitř kovová proti prokousání, pod ní Uhelon 53S a zvenku opět kovová.
    Větrání by se mělo dát regulovat, nebo alespoň otevírat/zavírat.
  • Má dobré izolační vlastnosti.
    Stěny a střecha ze silného dřeva nebo obložení polystyrénem poskytne čmelákům teplotní komfort, který je pro vývoj plodu velmi důležitý.
  • Má klapku proti zavíječům a dalším škůdcům.
    Klapka funguje jako padací dvířka, která se čmeláci naučí používat a nikoho jiného dovnitř nepustí. Pokud chováte čmeláky bez klapky, velmi riskujete, že o čmeláky brzy přijdete. Ovšem pozor, čmeláci klapku příliš rádi nemají. Nesprávná klapka je pro ně příliš těžká nebo naopak příliš lehká či netěsní a neochrání je. I proto v posledních letech probíhá intenzivní vývoj a zlepšování této užitečné pomůcky. Kupujte ji tedy jen u osvědčených prodejců např. www.chov-cmelaku.cz nebo www.zelenadomacnost.com. Pokud se do výroby chcete pustit sami, určitě si před tím zjistěte veškeré dostupné informace a nejlépe si přímo osahejte profesionální typ.
  • Může mít výletový otvor napojený na vstupní chodbu.
    Zúžení vstupu simuluje chodbu v hnízdě hlodavců a dobře poslouží například tzv. husí krk. Toto zúžení poskytuje čmelákům lepší pocit bezpečí a zejména při lákání královen z přírody může hrát svou roli. Průměr husího krku by měl být min 2 cm. Pokud si do čmelína čmeláky koupíte, je možné husí krk odstranit. Čmeláci najdou rychleji cestu ven.
  • Dobře těsní a je beze škvír
    Víko musí na úlek těsně přiléhat a čmelín musí být naprosto bez škvír, aby se dovnitř nedostali škůdci. Pokud se při používání škvíry objeví, je třeba je utěsnit.

Zateplující náplň čmelína

Čmeláčí plod potřebuje pro svůj vývoj teplotu cca 30°C. Aby se toho dosáhlo, budují si čmeláci hnízdo vždy pod vrstvou něčeho hřejivého. Proto je nutné dát asi do 2/3 výšky úlku vhodnou náplň, která by co nejvíce připomínala myší hnízdo.

Čmeláčí hnízdo pod ovčím rounem. Foto: Ondřej Hercog

Materiály by neměly obsahovat delší tenká vlákna, na kterých se mohou čmeláci oběsit (např. nitě, žíně). Nevhodná náplň může být příčinou našeho nezdaru při pokusech osazování čmelína královnou z přírody. Nejlepší je surová bavlna nebo upravené ovčí rouno.
Doporučujeme na dno, popř. i okolo stěn vložit noviny nebo kartón. Usnadní to čištění úlku na podzim.

Pokud si čmeláky kupujete, bude tato náplň položena na hnízdo.

Umístění čmelína

Čmelín se umisťuje do stínu (může být ranní slunce do 9 hodiny), aby se na přímém slunci nepřehřál. Čmeláci totiž dokáží mnohem lépe zvládat chlad než přehřátí. Zejména v létě, kdy teploty ve stínu překračují 30°C může být nutné čmelín dokonce odvětrávat vložením rámečku se síťkou místo víka či ochlazovat např. mokrým hadrem.
Hadr se také může vložit pod víko tak, aby její okraje přesahoval a odváděl přebytečnou vlhkost. Neměla by ale na něj stékat voda ze střechy.

Dále je nezbytné zajištění úlku proti mravencům, kteří zejména začínající hnízdo dokážou zcela zničit. Je proto vhodné úl umístit na stojan nebo podstavec, jehož nohy jsou potřeny lepem nebo jeho nožky (součást velkého dřevěného čmelínu) vsadit do misky s olejem (je lepší než voda, která rychle vysychá). Pozor na stébla a větve, po kterých mravenci mohou do úlu vniknout!

Osídlení čmelína

Zcela nový čmelín není úplně lehké osídlit. Zkušenost je však taková, že každé osídlení čmelína zvyšuje úspěšnost osídlení v následujícím roce. Jednak královny na jaře láká čmeláčí vůní po minulém hnízdě a jednak se královny, které se ve čmelínu v létě vylíhly na jaře do čmelína často vrací.

Čmelín lze osadit 3 způsoby

  1. do nachystaného čmelína s otevřeným vletovým otvorem (otevřená vstupní klapka) se královna nastěhuje sama
  2. královnu na jaře odchytneme a čmelín ji přímo nabídneme.

Ovšem pozor! Čmeláci jsou chránění a nesmíme je omezovat na osobní svobodě ani je nijak ohrozit. Dobře si tedy prostudujte, jak poznat vhodnou královnu pro tento způsob osazování. Nikdy nechytáme matku, která má na nohách rousky s pylem. Taková matka již hnízdo má a bude se k němu chtít za každou cenu vrátit. Ani matky pasoucí se na květech nejsou vhodné. Ideální je matka, která brzy na jaře (konec března, začátek dubna – čím později na jaře chytáme, tím je šance na osídlení menší) v odpoledních a večerních hodinách létá pomalu nízko nad zemí a očividně „něco hledá“. Létá cikcak, občas usedne na zem a zaleze do díry, aby z ní zase vylezla a dál hledala. Tato matka pátrá po vhodném místě k založení hnízda a jen taková je pro umístění do úlku vhodná. Matku odchytneme (možnost využít odchytové sady) a vypustíme ji do našeho úlku nejlépe vletovým otvorem, který za ni zavřeme. Tímto ji „přinutíme, aby o naší nabídce vážněji uvažovala“. Doporučujeme, aby se v úlku nalézalo pet-víčko s cukerným roztokem nebo s trochou medu. Za 10-15 min otevřeme výletový otvor a ponecháme ji možnost odletět. Pokud se matce úlek líbí (při opouštění čmelína se k němu otočí čelem, létá cikcak a mapuje si jeho polohu, brzy se do něj zase vrátí. V takovém případě počkáme 2-3 dny, než čmelín nabídneme jiné matce. Do vletového otvoru můžeme vložit kousek výstelky, měkké stéblo či kousek listu a tak poznat, zda se osídlení podařilo. Pokud bude překážka odstraněna či posunuta, je čmelín osídlen a matku dále nerušíme.

Při osidlování nového čmelína nepočítejte s úspěchem hned na poprvé. Často je potřeba i více než deset pokusů. Při odchytu se zaměřte na čmeláky skalní, rokytové či rolní, kteří ve čmelínech zvláště rádi hnízdí a mladé matky se tam taky rády na jaře vrací.

Při manipulaci s matkou buďte vždy maximálně opatrní. Raději ji nechte uletět, než jí násilím držet a poškodit jí. Postupujte rychle. Jakákoli manipulace je pro matku stres, které její hnízdní reflex může potlačit. Stejně tak držet matku ve čmelíně déle jak 15min nemá cenu, její reflex se vytratí a matka upadne do stavu „spánku“ a nezahnízdí.

  1. zakoupením začínající čmeláčí rodinky u nás v Troubsku

V našich laboratořích chováme čmeláky zemní (Bombus terrestris), kteří pocházejí z české přírody, nejsou nijak šlechtěni a jsou tak naprosto vhodní pro vypouštění do přírody. Ovšem pozor. Do čmelína je umisťujeme až tehdy, kdy má začínající hnízdečko šanci překonat stres spojený se stěhováním. To znamená, že má dostatek dělnic, které zvládnou upravit teplodržnou náplň, zásobovat hnízdo potravou a pečovat o plod. Takové hnízdo je už 1,5-2,5 měsíců staré (počítáno od probuzení královny ze zimního spánku) a ideální doba pro odběr je květen. Dřívější odběr je vhodný pouze, pokud si je pořizujeme hlavně pro opylování ovocných stromů. Musíme pak ovšem počítat i s kratší životností.

Velmi doporučujeme všechny tři metody kombinovat. Zarezervujte si u nás hnízdo a než dojde k odběru, zkuste si čmelín osadit matkou z přírody. Pokud se Vám to podaří, můžete rezervaci mailem či telefonicky jednoduše zrušit.

Péče o čmeláky

  • Klapka

Správná klapka má průhledná padací dvířka, která se dobře otevírají, ale jsou dostatečně těžká, aby dolehla a utěsnila vstup. V místě, kde se nachází vletový otvor je přelepena černou páskou, která pomáhá čmelákům tlačit na to správné místo, kde prosvítá světlo. Z vnější strany je dobré přes ni přelepit bílou pásku, která pomáhá přilétajícím dělnicím v orientaci. Ve spodní části má nalepený suchý zip (část s očky, ne s vlákny), či je nějak jinak zdrsněna, aby čmelákům neklouzaly při zvedání klapky nožičky – například vodorovnými vrypy špičkou ostrého nože. Lze použít i smirkový papír. Při takové úpravě je ale potřeba dbát na to, aby se klapka stále dobře zavírala a těsnila.

Foto: Ondřej Hercog

U čmelínů vybavených klapkou je nezbytné čmeláky nějakou dobu učit ji používat. Učení spočívá v postupném přivírání klapky. Učení může trvat týden až 14 dní. S přibývajícím počtem dělnic a jejich velikostí jde učení lépe. Pokud máme čmeláky u domu, tak v době učení klapku za soumraku zavřeme a ráno zase pootevřeme. Zavíječ čmeláčí hnízdo napadá pouze v noci. Za tmy můžeme klapku ještě zkontrolovat a pustit dovnitř dělnice, které nestihly večerku. Pokud čmeláky u domu nemáme, tak klapku v prvním týdnu necháme pootevřenou co nejméně a druhý týden zavřeme. Klapka je funkční, pouze pokud je zcela zavřená. V době učení tedy vždy hrozí riziko napadení. Vyplatí se proto investovat do funkční klapky nejnovějšího typu. Čmelákům můžeme s klapkou pomáhat, ale nevyplatí se nechávat ji pootevřenou. Když je budete litovat, že se s klapkou „lopotí“, vystavujete je riziku, že budou napadeni parazitem a ten hnízdo zlikviduje.

Čmeláci při zvedání klapky často ztrácí rousky s pylem. Ani to není důvod pro riskování napadení škůdcem. Tyto rousky každý den smeteme, vmáčkneme do pet-víčka a zmrazíme. V průběhu června, kdy je spotřeba pylu největší, protože hnízdo chová larvy nových královen, pak tyto rousky můžeme vložit do spodní části čmelína, co nejblíže plodu.

  • Nepříznivé počasí

Čmeláky zbytečně nepřikrmujeme. Pouze za dlouho trvajícího silného deště (2 a více dnů), nečekané sněhové nadílky, velmi suchého počasí, kdy je zjevný nedostatek nektaru, můžeme čmeláky přikrmit vložením řídkého tekutého medu či cukerného sirupu na horní číst výstelky ve čmelíně.

Tyto sladkosti, které poskytnou čmelákům zdroj energie, vložíme např. do pet víčka s vatou a vložíme na zateplení. Praktické je víčko opatřit drátkem, pro snadnější manipulaci. Do hnízda vkládejte jen malé množství takové sladiny. Ve větším množství se mohou čmeláci utopit. Roztok je třeba měnit každý druhý den, protože se rychle kazí.

Za vysokých teplot, kdy čmeláci sedí na čmelíně a intenzivně větrají, můžeme čmelín chladit mokrým hadrem položeným na střechu, či odvětráváním úlku. Při odvětrávání střechou na úlek položíme rámeček se sítem tak, aby tudy nepronikli parazité.

  • Napadení hnízda škůdci

Vzhledem ke složitosti tématu, doporučujeme informace získat v naší příručce nebo na www.cmelaciplus.cz

  • Časný úhyn hnízda

Na čmeláky číhá mnoho nebezpečí. Jedním z nich je používání pesticidů a ochranných přípravků pro rostliny. Je-li to možné, domluvte se se svými sousedy, aby Vás na případné použití postřiků upozornili a čmeláky na nezbytnou dobu ve čmelínu zavřete se zásobou medu či cukerného roztoku. Předejte tak otravě hnízda.

Konec sezóny

Čmeláčí hnízda jsou sezónní a po vychování mladých královen jejich aktivita rychle slábne. K odchovu královen dochází od května do srpna. Nejčastěji pak v červnu a červenci. Zejména u zakoupených hnízd, může dojít k odchovu již měsíc po odběru. Není to však nic nepřirozeného. Čmeláčí královny se ke spánku u většiny druhů ukládají k zimnímu spánku již během léta.

Čmeláčí hnízdo necháme v poklidu dožít a teprve po uhynutí poslední dělnice úlek vyčistíme. Starou náplň vyhodíme a úlek mechanicky bez použití chemických prostředků vyčistíme. Pokud bylo hnízdo napadeno zavíječem nebo Melittobií, tak jej spálíme, abychom zabránili jejich přežití do dalšího roku a čmelín vypálíme např. horkovzdušnou pistolí.

Čmelín uskladníme na suchém místě a případně si připravíme pro další sezónu.

 

11 komentářů u “Jak začít chovat čmeláky na zahradě

  1. Dobrý den,
    rezavě hnědý je také čmelák rolní. Čmeláci nejsou agresivní hmyz. U čmeláka rokytového se obvykle zmiňuje, že je nejagresivnější, ale domnívám se, že to je jen kdysi někdo napsal a od té doby se to traduje, aniž by to byla pravda. Při obraně hnízda jsou agresivní všichni čmeláci. Pokud Vám moc nevadí, tak bych je nechala být. Stěhování hnízda je dost náročné a spíše byste je poškodila. Jen si zjistěte, kde přesně hnízdí a až hnízdo na konci sezóny skončí, tak jim přístup znemožněte, aby se Vám tam neusadili i další rok.

  2. Dobrý den,
    pod střechou vedle střešního okna se mi zabydleli čmeláci, nevím o jaký se jedná druh zkoušela jsem je pozorovat a fotit, ale bojím se jich. Vypadá (podle zbarvení) na čmeláka rokytkového http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cmel%C3%A1k_rokytov%C3%BD, mají hnědozrzavý hrudník a konec zadečku šedobílý, ale agresivní mi nepřipadají. Každopádně, šlo by je nějak „přestěhovat“, až například na podzim usnou? Docela se mi líbí i myšlenka jejich chovu, ale raději bych je měla v zahradě než u střešního okna, kde každý druhý zabloudí do pokoje a pak se mlátí o sklo když se snaží dostat ven.
    Děkuji

  3. Matka v tomto stádiu hnízdo neopouští, takže ji venku neuvidíte. Úlek opouštějí pouze dělnice, které se vždy vracejí. Že je vše v pořádku poznáte podle toho, že čmeláci přilétají a odlétají. Avšak pozor! Vzhledem k ,prozatím, malému počtu dělnic jejich přílety a odlety nemusíte ani postřehnout. Pokud si nejste jist, můžete otevřít víko, nejlépe za šera či tmy a zkusit klacíkem pohnout opatrně s náplní. Pokud uslyšíte bzučení, čmeláci jsou uvnitř.

  4. Koupil jsem si u vás komplet, čmelín s náplní a vletový poklopec. Připevnil jsem na severní straně na zeď dle návodu a otevřel zátku. Ke vletovému otvoru dal misku s kameny a cukerným roztokem. Matku nepoznám, ale asi 2x jsem viděl vlétnout do čmelína čmeláka. Po otevření zátky 2 odlétli, nevím kam, jeden mě stačil kousnout aniž jsem byl blízko čmelína. Jak poznám, že čmelín žije? Že je vše jak má být? Poklopec jsem zatím neinstaloval, pouze česno. Díky mám radost!

  5. Dobrý den.
    Děkuju. To je super. napíšu mu.

  6. Dobrý den.
    No ano. To jsem právě udělal. V obchodě prodejce nažhavil dráty na své kontakty a pak mi volal, že bohužel nic nesehnal. Ani včelař nic. Tento týden bych se rád dostal do Brna. Je tam osvědčený obchod?
    Děkuji.

  7. Dobrý den,
    pyl se pro čmeláky používá rouskový. Rouska je „bochánek“ pylu, který nosí do úlu včela medonosná na svých zadních nohou. Včelaři do česna vkládají pylochyty, které některé včely o ty rousky oberou. Včelař je pak posbírá, usuší nebo zmrazí. To je praděpodobně i to, co jste koupil. V chovech čmeláků se používá kvalitně uskladněný rouskový pyl, ale nejlepší je samozřejmě čerstvý. Čmeláky venku není třeba obvykle dokrmovat pylem, protože si raději nasbírají pyl čerstvý z těch rostlin, které chtějí. Pouze při chovu matek, kdy je spotřeba pylu veliká nepohrdnou i venkovní hnízda horším (pro lidi to stačí, ale čmeláci jsou vybíraví) pylem, který lze koupit běžně ve včelařství. Sušený pyl je však nutné zvlhčit do kypré hmoty, jinak je pro čmeláky nestravitelný. Pokud máte známého včelaře můžete se zkusit zeptat na pylochyty.

  8. Dobrý den.
    Chtěl bych se zeptat, jak je to s přikrmováním hnízda pylem nebo hrudkou pylu do začátku pro královnu, jak jsem viděl na nějakém videu.
    V místní včelařské prodejně ani známý včelař mi neumějí pomoci. Prý na Slovensku se tím zabývají.
    Koupil jsem komerčně prodávaný pyl „Pyluška“. Jsou to nepravidelné granulky nepravidelné barvy, většinou okrové. Myslím, že obsah buněk s pylem, zřejmě tedy fermentovaný.
    Původ – Španělsko. Zapáchá to mírně po rybyně. Rozmačkal jsem to s medem a nabídl pokusně včelám.
    Naprostý nezájem.
    Co by jste mi poradili? Mám zkusit ještě jiný produkt? Jaké máte vy zdroje a jak s tím pracujete?
    Děkuji

  9. Dobrý den,

    návod na výrobu vlastního úlku najdete na stránkách http://www.cmelaci.cz Minimální délka hrany by měla být 20 cm. Menší úlky se pro čmeláka zemního nehodí. Úl můžete osadit i teď. Jediný limit je potrava, která musí být pro čmeláky dostupná až do podzimu. Čmeláky zasíláme službou ČD Kurýr v jednoročním úlku, ze kterého si je přemístíte do vlastního úlku. http://www.ceskycmelak.cz/jak-cmelaky-premistit-do-vlastniho-ulku/

    S pozdravem Bučánková

  10. Dobrý den, každý rok jsme měli na zahradě čmeláky, asi tu i hnízdili.
    V letošním roce se neobjevil ani jeden. Protože v širokém okolí nejsou včely, rád bych je na zahradě začal chovat.
    Nikde jsem však na vašich webových stránkách nenašel jak by měl úl
    pro čmeláky vypadat. Prosím můžete mi poslat orientační náčrtek
    s rozměry úlu?
    Můžu ještě v tomto ročním období osadit úl?
    Pokud je možné u vás zakoupit matku, jaký je způsob dopravy?
    Děkuji, s pozdravem Kos